Forum OAZA  Strona Główna OAZA
Oaza pośród pustyni
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Już niedługo nie dostaniemy do ręki komunii św.?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OAZA Strona Główna -> Inne (związane z religią)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Polk
Animator



Dołączył: 09 Gru 2005
Posty: 404
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Tarnów / Mielec

PostWysłany: Wto 11:34, 12 Lut 2008    Temat postu: Już niedługo nie dostaniemy do ręki komunii św.?

http://wiadomosci.wp.pl/kat,41794,wid,9649632,wiadomosc.html napisał:
Już niedługo nie dostaniemy do ręki komunii św.?

Ledwo wierni przyzwyczaili się do przyjmowania komunii świętej do ręki, już muszą szykować się na zmiany. Watykan myśli nad wprowadzeniem zakazu tej tradycyjnej formy - informuje "Metro".



O tym, że w Watykanie myśli się nad reformą Komunii Świętej spekulowano od kilku miesięcy. Jednak dopiero abp Albert Malcolm Ranjith, sekretarz Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, potwierdził otwarcie: Kościół powinien ponownie rozważyć, czy udzielać Komunii Świętej na rękę. Jak dodał, nadszedł czas, by dokonać rewizji tych praktyk. Powód? - Bóg pośród nas musi być przyjmowany z bojaźnią i w postawie pokornej adoracji - stwierdził.

Oficjalnie Watykan zezwolił kapłanom udzielać wiernym komunii na rękę już w roku 1969. Zwracano wtedy uwagę, że to nie żadna rewolucja, a jedynie powrót Kościoła do starej chrześcijańskiej tradycji. W ten sposób apostołowie podczas Ostatniej Wieczerzy łamali się chlebem. Ta forma utrzymywała się do IX wieku, kiedy księża zaczęli zastępować ją nieznanym wcześniej zwyczajem podawania hostii wprost do ust. Duchowni tłumaczyli, że zwykłym ludziom nie wypada dotykać Ciała Chrystusa.


Zobaczymy jak się sprawa naprawdę potoczy... Czy to tylko spekulacje czy też nie... Czas pokaże ;]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
FILIP
Administrator



Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 206
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:29, 12 Lut 2008    Temat postu:

Niech żyje Benedykt XVI Wielki!!

Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
FILIP
Administrator



Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 206
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:40, 12 Lut 2008    Temat postu:

Cześć dla Chrystusa

Wystąpienie na XI Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów
Watykan, 2-23 października A.D. 2005

Abp Jan Paweł Lenga
Ordynariusz Karagandy (Kazachstan)


Wasza Świątobliwość, czcigodni i drodzy Bracia w biskupstwie, drodzy Bracia i Siostry!

Chcę podzielić się z wami refleksją na dwa tematy, o których mówi Instrumentum laboris: «Negatywne zjawiska związane ze sprawowaniem Eucharystii» (n. 27) oraz «Poczucie sacrum w Eucharystii» (n. 34).

1. Z woli Bożej Opatrzności część mojego życia spędziłem w byłym Związku Radzieckim za czasów prześladowań. Pobożność eucharystyczna, której doświadczyłem w tamtych właśnie czasach, wyryła w mej duszy głęboki ślad. Nie mogę zapomnieć tych wzruszających sytuacji, kiedy w małych pokojach tłoczyli się wierni uczestniczący we Mszy św. Dzieci, starcy i chorzy padali na kolana, by z wielką pobożnością przyjąć Najświętszy Sakrament.

2. Jako biskup żyjący «na peryferiach» podczas wizytacji obserwuję zanik poszanowania dla Eucharystii i poczucia sacrum w tak zwanym «pierwszym świecie». Dowiaduję się o tym także od naszych wiernych, którzy wyemigrowali na Zachód i oburzają się, widząc, w jaki sposób traktuje się Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

3. My, katolicy żyjący w Kazachstanie, możemy uczyć się od naszych braci muzułmanów i prawosławnych głębokiego poczucia sacrum, które przejawia się w delikatności i szacunku, z jakimi obchodzą się z przedmiotami sakralnymi, nawet o niewielkim znaczeniu. Możemy zadać sobie pytania: jak zareagowaliby nasi bracia muzułmanie czy prawosławni, gdyby zobaczyli, jak odnosimy się do naszego Boga podczas udzielania i przyjmowania Komunii? Czy struktura architektoniczna naszych kościołów uwydatnia wagę obecności Boga w Eucharystii? Czy nasze zachowanie nie przeczy temu, w co wierzymy i co wyznajemy naszymi słowami?

4. Wśród innowacji liturgicznych wprowadzonych w ostatnich dziesięcioleciach w Kościołach lokalnych na Zachodzie dwie w sposób szczególny osłabiają postrzeganie centralnej pozycji Eucharystii i jej sakralny charakter. Są to: usunięcie tabernakulum z centrum kościoła i udzielanie Komunii na rękę. Wiele faktów potwierdza, że te dwie innowacje nie przyniosły prawdziwego i niewątpliwego pożytku Kościołowi, jak postulował Sobór Watykański II (por. Sacrosanctum Concilium, 23). Kiedy z centralnego miejsca świątyni odsuwa się Pana obecnego w Najświętszym Sakramencie, «Baranka złożonego w ofierze i żywego», «przybytek Boga z ludźmi» (Ap 21, 3), i kiedy przez udzielanie komunii na rękę zwiększa się nieuchronnie ryzyko rozproszenia okruchów Hostii, profanacji i traktowania Chleba eucharystycznego jak zwykłego chleba, nie sprzyja to pogłębieniu wiary i pobożności. Z wyjątkiem nielicznych przypadków te dwie wprowadzone na szeroką skalę innowacje nie przyczyniły się do wzrostu wrażliwości sakralnej i szacunku właściwego adoracji. Udzielanie Komunii na rękę coraz bardziej się rozpowszechnia, czy wręcz narzuca jako praktyka bardziej wygodna czy swoista moda. Jak wiele niewątpliwych owoców duchowych wydała natomiast sprawdzona, tysiącletnia praktyka Kościoła, która zdała egzamin również w miejscach, gdzie prześladowano wiarę! Myślę, że to nie naukowcy, lecz przede wszystkim czyste dusze dzieci i prostych ludzi mogą nas nauczyć, w jaki sposób powinniśmy traktować Pana obecnego w Eucharystii.

5. W czasach globalizacji i wielkiej mobilności Kościół może, a wręcz powinien zachować jednolitość pewnych gestów; dotyczy to m.in. sposobu przyjmowania Komunii i pozycji tabernakulum.

6. Prośmy Ducha Świętego, aby rozpalił w naszych sercach «gorliwość o dom Pański» i o jego największy skarb, którym nie jest jakiś przedmiot czy teoria, lecz Ciało i Krew naszego Boga i Zbawiciela. Być może moglibyśmy uczyć się tego od św. Ojca Pio z Pietrelciny, świętego czciciela Eucharystii żyjącego w naszych czasach. Oto jego słowa: «O Ojcze święty, ile profanacji, ile świętokradztw musi znosić Twoje łaskawe serce! Któż więc, Boże, stanie w obronie tego łagodnego Baranka, który nigdy nie otworzył ust swoich w swojej sprawie, lecz zawsze tylko w naszej?» (Epist. II, s. 344).

7. Chcę zatem z pokorą przedstawić następujące konkretne propozycje:

- Aby Stolica Apostolska ustanowiła powszechną normę, która określałaby oficjalny sposób przyjmowania Komunii: do ust i w pozycji klęczącej; komunia na rękę byłaby zastrzeżona wyłącznie dla duchownych.

- Aby biskupi Kościołów, w których wprowadzono zwyczaj przyjmowania Komunii na rękę, z pasterską roztropnością starali się, by wierni wrócili stopniowo do oficjalnego obrzędu przyjmowania Komunii, obowiązującego we wszystkich Kościołach lokalnych.

Pragnę zakończyć słowami wielkiego Papieża Jana Pawła II: «Poświęcając Eucharystii całą uwagę, na jaką zasługuje, oraz dokładając wszelkich starań, aby nie umniejszyć jakiegokolwiek jej wymiaru czy wymogu, okazujemy, że jesteśmy rzeczywiście świadomi wielkości tego daru. (...) Nie ma niebezpieczeństwa przesady w trosce o tę Tajemnicę» (Ecclesia de Eucharistia, 61).


Źródło: L'Osservatore Romano 1/2006
znalezione na sanctus.pl


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
nETka




Dołączył: 18 Kwi 2006
Posty: 158
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Laskowa

PostWysłany: Nie 19:45, 17 Lut 2008    Temat postu:

FILIP napisał:
Niech żyje Benedykt XVI Wielki!!

podzielam! a jeżeli komuś przeszkadzałoby przyjmowanie Komunii Św wprost do ust to niech się poważnie zatanowi nad swoja wiarą...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
FILIP
Administrator



Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 206
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:08, 25 Lut 2008    Temat postu:

Cytat:
Koniec nadużyć liturgicznych, msza święta to nie show" - pisze włoski dziennik "La Stampa" informując, że Benedykt XVI apeluje do kapłanów o odprawianie liturgii z godnością i dostojeństwem.

Gazeta podkreśla, że Watykan zamierza położyć kres - jak to ujmuje - "ekstrawagancjom" podczas mszy świętych.

"La Stampa" przytacza wypowiedzi sekretarza Kongregacji Kultu Bożego arcybiskupa Alberta Malcolma Ranjitha, który przypomina, że msza to nie spektakl, lecz ofiara, dar i tajemnica i zapowiada wprowadzenie większego rygoru w kwestiach dotyczących sposobu jej odprawiania.

Według tych zapowiedzi wprowadzony zostanie bezwzględny wymóg przyklękania przed Najświętszym Sakramentem, zaś kazania nie będą mogły trwać dłużej niż 10 minut i muszą być związane z czytaniami Ewangelii na dany dzień. Hostii nie będzie można podawać do ręki, ale tylko do ust klęczącemu, a nie stojącemu wiernemu. Zakazane zostaną wszelkie elementy obrządku, niezgodne z nauką Kościoła, które stawiają celebransa w centrum uwagi.

"La Stampa" podkreśla, że zaniepokojenie Watykanu budzi brak należytego szacunku dla Eucharystii.

Niektórzy księża swą niewytłumaczalną ekstrawagancją nadużywają liturgii, jakby była to własność ich samych, a nie Kościoła - powiedział sekretarz Kongregacji Kultu Bożego.

Arcybiskup Ranjith dodał następnie: "koniec z nadużyciami i osobistymi interpretacjami
za Wp.pl

Niech żyje Benedykt XVI Wielki!!


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez FILIP dnia Pon 21:09, 25 Lut 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Polk
Animator



Dołączył: 09 Gru 2005
Posty: 404
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Tarnów / Mielec

PostWysłany: Czw 17:11, 28 Lut 2008    Temat postu:

Cytat:
Abp Ranjith: Watykan nie zniesie Komunii na rękę
KAI/J

Watykan nie przygotowuje żadnego dokumentu, który znosiłby Komunię św. na rękę. Zapewnił o tym w rozmowie z austriacką agencją „Kathpress” sekretarz watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, abp Albert Malcolm Ranjith.

Pochodzący ze Sri Lanki hierarcha zdementował doniesienia włoskiego dziennika "La Stampa", który powołując się na jego wypowiedzi, sugerował, że Watykan planuje odejście od niektórych reform liturgicznych Soboru Watykańskiego II. Zgodnie z nimi Kościoły lokalne mogą same decydować, czy Komunię św. przyjmować stojąc lub klęcząc bądź otrzymywać ją na rękę do ust.

Arcybiskup wskazał, że reguły dotyczące sprawowania liturgii potwierdza także watykańska instrukcja "Redemptionis sacramentum" z 2004 r. „La Stampa" stwierdziła w poniedziałkowym wydaniu, że w przygotowywanym dokumencie miałby się znajdować m.in. takie zalecenia jak: wierni powinni przyjmować Komunię św. tylko klęcząc a kazanie podczas Mszy św. nie powinno trwać dłużej niż 10 minut.

Abp Ranjith przypomniał, że zagadnieniom dotyczącym liturgii poświęcone będzie zapowiedziane przez Benedykta XVI po Synodzie Biskupów na temat Eucharystii, który odbył się w 2005 r. „Kompendium o rozumieniu i sprawowaniu Eucharystii”. Podkreślił, że będzie ono dotyczyło zupełnie innych spraw, a nie Komunii św. do ust czy kazań. „W odniesieniu do sprawowania mszy św. jasne normy jej sprawowania zawierają księgi liturgiczne” – zaznaczył watykański hierarcha i dodał: „Nie planuje się zatem żadnych dokumentów w odniesieniu do Mszy św. jak twierdzi „La Stampa


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
nETka




Dołączył: 18 Kwi 2006
Posty: 158
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Laskowa

PostWysłany: Nie 22:04, 02 Mar 2008    Temat postu:

skoro zdementowane zostały doniesienia z dziennika "La Stampa", to mnie zastanawia dlaczego w ogóle się pojawiły tam takie treści...
sam ten fakt skłania do refleksji że ludzie zaczynają dostrzegać problem w laicyzacji obrzędów liturgicznych. Nie potrzebują wcale show


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
FILIP
Administrator



Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 206
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:07, 02 Mar 2008    Temat postu:

Treści takie pojawiają się, gdyż Benedykt XVI jeszcze jako kardynał Ratzinger wielokrotnie zwracał uwagę na pewne nadużycia i wypaczenia w Liturgii, wspominał również o potrzebie zwrócenia się do Tradycji a wręcz "reformie reformy". Już jako papież wielokrotnie dawał wyrazy szacunku do tradycji liturgicznej.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OAZA Strona Główna -> Inne (związane z religią) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin